CHARTA ŠKOLY
Česká škola v Lisabonu se od roku 2012 věnuje vzdělávání českých dětí, žijících v Portugalsku, a dětí ze smíšených rodin, jejichž mateřským jazykem (jazykem první volby) není český jazyk, které ale češtině rozumějí a ve svém životě ji užívají.
Cílem školního vzdělávání je posilovat a rozvíjet u těchto dětí přirozené užívání českého jazyka v běžných životních situacích, rozšiřovat jejich aktivní a pasivní slovní zásobu, tříbit a kultivovat jejich vyjadřovací schopnosti, pěstovat u nich čtenářské kompetence, seznamovat je s českou literaturou, historií a kulturou a citlivě je směřovat k vědomí sounáležitosti s českým prostředím a českou společností.
Učitelé České školy věří ve vstřícný, empatický a respektující přístup k dětem. Váží si skutečnosti, že žáci školy - a jejich rodiny - věnují část svého volného času dobrovolnému vzdělávání a snaží se vytvářet pro ně podnětný, pestrý a zábavný program, v němž se vyváženě propojuje hravost a kreativita s náročností. Smyslem existence České školy je povzbudit děti k vědomému užívání českého jazyka: práce ve škole má pro ně být přínosem a radostí, nikoli problémem a zátěží.
Cílem vzdělávání v České škole není vybavit žáky dokonalou znalostí akademické češtiny: škola nepracuje podle oficiálních vzdělávacích programů, odpovídajících požadavkům Ministerstva školství ČR na výuku českého jazyka ve standardních českých základních školách. Při výuce vychází z vlastních dlouhodobých plánů, které sledují individuální potřeby všech žáků školy. S ohledem na jejich diverzitu je konkrétní činnost školy průběžně modelována a upravována tak, aby každý, kdo Českou školu navštěvuje, odcházel obohacen v takové míře, která je pro něj osobně tou nejvyšší, a takovým způsobem, jaký je pro něj nejlepší.
Česká škola v Lisabonu je malé neformální společenství, hrdé na přátelskou, bezmála rodinnou atmosféru, kterou si společnými silami vybudovalo. V duchu vzájemné podpory a sounáležitosti pomáhá navazovat, udržovat a pěstovat nevelkou, ale zajímavou českou krajanskou komunitu, působící v Portugalsku. Udržuje kontakty s dalšími krajanskými školami v Portu a Faru a aktivně se spolupodílí na činnosti Klubu Čechů a Slováků v Portugalsku, pod jehož hlavičkou od počátku své existence funguje.
Česká škola v Lisabonu není nijak statutárně propojena s českým vzdělávacím systémem: jejím navštěvováním nelze naplňovat rámec povinné školní docházky ani absolvovat kvalifikovanou a plnohodnotnou přípravu na tzv. vyrovnávací zkoušky podle § 38 (plnění povinné školní docházky v zahraničí). Učitelé školy jsou ale schopni a připraveni poskytnout rodinám při řešení těchto otázek potřebnou podporu. Pro lepší koordinaci s jinými vzdělávacími platformami po celém světě spolupracuje Česká škola v Lisabonu s institutem Českých škol bez hranic (www.csbh.cz).
Pro zajištění co nejvyšší úrovně výuky přijímá Česká škola v Lisabonu studenty a absolventy pedagogických oborů z českých a moravských univerzit, kteří pracují ve škole na pozici stážistů v rámci programu Erasmus+.
Činnost a provoz školy jsou finančně zajišťovány z prostředků Klubu Čechů a Slováků v Portugalsku, který je neziskovou nevládní organizací, registrovanou v Portugalsku, dále ze symbolického poplatku od rodičů a z příspěvku, kterou Klubu a škole poskytuje MZV ˇČR v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví. V provozu školy a jejím materiálním a personálním zajištění hrají nezastupitelnou roli dary od štědrých sponzorů z ČR.
Děkujeme všem!